Vježbenička tvrtka

. Objavljeno u Vježbenička tvrtka

Program Vježbenička tvrtka je zamišljen kao usvajanje i utvrđivanje teorijskoga znanja kroz konkretno obavljanje poslova koji se inače obavljaju u pravoj organizaciji.

Program Vježbenička tvrtka provodi se već 6-7 godina u srednjim ekonomskim školama, a polako njegova provedba počinje i u nekima s drugim obrazovnim programima, npr. za komercijaliste.

Učenici uče kako se stvarno osniva tvrtka, kako se obavljaju sve poslovne komunikacije i financijske transakcije, kako se prezentira proizvod/usluga te knjigovodstveno evidentiraju sve promjene.

Učenici postaju zaposlenici u tvrtki te međusobno, s drugim tvrtkama, posluju putem interneta. Oglašavaju svoje proizvode i usluge na internetskoj stranici (sami ju izrađuju), a u što vjernijoj simulaciji stvarnih poslovnih događaja pomažu im partnerske tvrtke (stvarne tvrtke koje im daju potrebne smjernice za poslovanje). Na taj se način povezuje škola i gospodarstvo, a učenici koji pohađaju taj program tijekom 3. i 4. godine obrazovanja se nakon školovanja lakše i brže uključuju u stvarni poslovni svijet.

Učenici spoznaju kako djeluje gospodarski sustav naše države (a i međunarodno poslovanje) uz sve potrebne institucije. Razvijaju kreativnost, profesionalizam u obavljanju pojedinoga posla, zanimanje za struku, komunikativnost, poduzetnički duh, međusobnu toleranciju i uče poštivati različitosti. Nastavnik postaje samo koordinator njihovih aktivnosti jer postupno sve zadatke i odgovornost prenosi na učenike - zaposlenike.