Nagradni natječaj "Meštrovićev svemir"

. Objavljeno u Obavijesti

Dragi učenici, kao što vam je poznato Istarski svemirski program je prvi hrvatski svemirski program koji provodi Astronomska udruga Vidulini sa svojim članovima, suradnicima i partnerima. Pokrenut je 01. svibnja 2009. godine. ISP obuhvaća projekte iz područja astronautike i astronomije čija je misija osmišljavanje, izrada i uporaba raznolikih tehničkih tvorevina, provođenje istraživanja te edukacija i popularizacija iz navedenih područja.

Ove školske godine Srednja škola Ivana Meštrovića Drniš je ostvarila suradnju sa Astronomskom udrugom Vidulini unutar koje imamo priliku sudjelovati u predstojećoj misiji HISTRION.

Naime, autonomne bespilotne letjelice (ABPL) pod nazivom HISTRION, dosad u tri generacije tehničke izvedbe i složenosti uz zasebnu nomenklaturu (interni registracijski broj letjelica), predstavljaju pomno osmišljene tehničke tvorevine koje se šalju na misije u bliski svemir.

Uz neophodne suglasnosti nadležnih tijela, prateću tehničku dokumentaciju ove se letjelice pomoću specijalnih balona punjenih helijem lansiraju sa „Svemirske luke Herman Potočnik Pula“ (SLHP) te pri letu prolaze kroz troposferu, tropopauzu, stratosferu, čak do ruba stratopauze odnosno početka mezosfere. Prema međunarodno važećoj definiciji područje bliskog svemira smatra se ono od nadmorske visine 20.000m+1m (Armstrongova linija) do visine 100.000m+1m (Karmanova linija), nakon koje počinje svemir.

Unutar i izvan ABPL HISTRION nalaze se prostori za koristan teret, tehničke karakteristike, dimenzije i masa modula namijenjenih za pozicioniranje unutar ili izvan letjelica prilikom misija u bliskom svemiru striktno su definirane. Modul za koristan teret ima dimenzije 100x100x100mm, masa do max 400g.

Prema programu letova za 2021.godinu obavljaju se četiri lansiranja. Naša škola je dobila priliku poslati u svemir nama važan predmet unutar jednog modula.

U tu svrhu provodimo nagradni natječaj "Meštrovićev svemir".

S obzirom da naša škola nosi ime svjetski poznatog umjetnika smatramo da i svemir mora upoznati Meštrovića. Naša je želja da u svemir otputuje učenički rad na predloženu temu koja zadovoljava dimenzije 100x100x100 mm, max 400 g. Rad može biti crtež, plakat, skulpturica, puzzle, dio rada koji se naknadno može uklopiti u konačno veće djelo ili bilo koji drugi umjetnički izričaj na navedenu temu.

Svemir je beskonačan, a druga beskonačnost je matematika - povežimo ih kroz umjetnost.

Za detalje oko dimenzija rada ili bilo kakva savjetovanja možete se javiti na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..

Na natječaj se mogu prijaviti svi učenici SŠ Ivana Meštrovića Drniš.

O najboljem umjetničkom ostvarenju odlučuje komisija.

Pet najboljih radova bit će nagrađeno simboličnim nagradama.

Natječaj je otvoren do 10.5.2021. godine.

Pustite mašti na volju i sa Meštrovićem otputujmo u Svemir.

Olga Nerlović
Zlata Bilandžija