Adventski kalendar 2022./2023.

Od 01. do 24. prosinca na web stranicama škola i ostalih online školskih adresa organizatora Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš i Ekonomsko birotehničke i trgovačke škole Zadar te škola partnera iz Hrvatske i EU postavljen je online Adventski kalendar na temu ekonomije, kulture i prirodnih ljepota.

Svaki dan otvaraju se nova vratašca s Adventskom čestitkom učenika iz škole sudionika na ovom eTwinning projektu. Kalendar pogledajte OVDJE.

Projekt se ove godine nastavio kao i zajednička suradnja profesorica Martine Jerković univ.spec.oec. i Tatjane Bašić dipl.oec. sa partnerima školama diljem Republike Hrvatske i iz Europske unije.

„Korijeni adventskog kalendara dolaze od njemačkih luterana početkom 19 stoljeća. Kredom su crtali linije na vratima svaki dan, počevši od 1. prosinca. Neke obitelji imale su složenije načine, poput paljenja jedne svijećice dnevno od 1. prosinca do Božića ili su imali novu vjersku sliku na zidu svaki dan.

Prvi poznati adventski kalendar ručno je izrađen 1851. godine. Prvi poznati tiskani adventski kalendar proizveden je u Hamburgu 1902. ili 1903. godine. Župnik Gerhard Lang zaslužan je za prvi moderni adventski kalendar. Bio je slagar u poduzeću "Reichhold & Lang"; njegov adventski kalendar imao je 24 slike u boji, koje su se mogle zalijepiti na kartici. Nekoliko godina kasnije, on je pokrenuo kalendar s 24 mala prozora.

Adventski kalendar sastoji se od kartona na kojem su otvori – kućice. Iza svake kućice je slika ili simbol, koji ukazuje na dolazak Božića i ima broj od 1 do 24. Počevši od 1. prosinca, otvaraju se kućice, jedna na dan, počevši od one s brojem 1. Konačno, 24. prosinca, otvara se posljednja kućica, koja ima prigodnu sliku rođenja Isusova.

Adventski kalendar najčešće je namijenjen djeci, koja se tako upoznaju s došašćem i iščekivanjem Božića."

Više o povijesti adventskog kalendara pročitajte OVDJE.