Školski projekt 2021./2022. "Skitam se i snimam"

Tijekom nastavne godine na dvije teme „Svjetlost“ i  "Život znači voda i šuma"  učenici su snimali fizičke pojave i lokalitete koje su obilazili tijekom slobodnog vremena u šetnji, na školskom izletu ili obiteljskim izletima i odmorima.

Da slika znači tisuću riječi, stara je izreka, koja vrijedi i na ovim dvjema (realnim i virtualnim) izložbama. Naime, izložbe su bile postavljene u prostorijama škole, hodniku i oglasnim panoima te se istovremeno putem poveznice, odnosno QR koda moglo pristupiti digitalnim izložbama u Forms aplikaciji. Gledajući izložbu mogla se ocijeniti svaka slika i tako sudjelovati u odabiru najljepše slike, odnosno fotografije. Virtualne izložbe bile su otvorene do kraja svibnja kako bi se najbolje tri fotografije iz obje teme svečano proglasile na školskoj priredbi povodom Dana škole 3.6.2022.

Slika, fotografija ima moć da prenese emociju, motivaciju, kulturu i očekivanja. Cilj ovog projekta bio  je:

• izučavati fizičke pojave u prirodi te ih opisati, analizirati i sistematizirati u  nastavi fizike
  • potaknuti sudionike, fotografe i posjetitelje (realne i virtualne) izložbe da osvijeste činjenicu kako svaka fotografija ima određenu poruku i da shvaćanje poruke fotografije ovisi o osobnom iskustvu, vrijednostima i vjerovanjima
  • potaknuti nas da više boravimo u prirodi, jer nas ona čini zdravijima i sretnijima, samo gledanje fotografija prirode može imati umirujući učinak
  • poslati eko - poruke o čuvanju naše prirode, jer čovjek treba čistu prirodu, a ne priroda nas

Nositelj projekta je nastavnica fizike Ivana Grabić-Marin, prof.mentor i učenici naše škole.

U izložbi „Svjetlost“, koja je vezana uz gradivo četvrtog razreda, konkretno Valnu optiku, sudjelovali su učenici 4.a razreda opće gimnazije. Paralelno s izučavanjem gradiva učenici su tijekom prvog polugodišta snimali fizičke pojave iz prirode, a neki su napravili pokus i isti fotografirali. Paralelno s izučavanjem nastavnog gradiva i usvajanjem ishoda učenici su demonstrirali svoje fotografije uz fizičke opise i izraze.

U izložbi „Život znači voda i šuma“ najveći doprinos dali su učenici 2.a razreda gimnazije, iako su sudjelovali i drugi učenici škole, ekonomisti i konobari. Ispod svake slike zvjezdicama su je mogli ocijeniti  od jedan do pet. Njihove fotografije vezane su uz prirodne ljepote  i agregatna stanja tvari.

"Zagledaj se duboko, duboko u prirodu i tada ćeš sve dobro razumjeti",   Albert Einstein

" Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj, jer ih nismo naslijedili od svojih djedova i očeva, nego smo ih posudili od svojih potomaka",    Poglavica Bik Koji Sjedi

Rezultati glasovanja izložbe:

Tema "Svjetlost"

1. mjesto

Autor fotografije: Franjo Lapić, 4.a razred opće gimnazije

2. mjesto

Autor fotografije: Matej Jukica, 4.a opće gimnazije

3. mjesto

Autor fotografije: Ivan Jakšić, 4.a opće gimnazije

Tema "Život znači voda i šuma"

1. mjesto