Obilježavanje Svjetskog dana rječnika u Srednjoj školi Ivana Meštrovića Drniš

Povodom Svjetskog dana rječnika, 16. listopada, 2021. godine, aktiv jezika Škole, odnosno svi profesori stranih jezika te hrvatskog jezika, uz pomoć školske knjižničarke uključili su učenike gotovo svih razreda u organizaciju i sudjelovanje u manifestaciji obilježavanja ovog dana.

Manifestacija se odvijala od 15. do 18. listopada u prizemlju glavne školske zgrade, u učionici br. 15 s prethodnim pripremama tijekom nastave hrvatskog i stranih jezika.

Učenici su tijekom nastave pripremili prezentacijske, samostojeće plakate i izložili rječnike po vrstama unutar učionice. Članovi sekcije "Mladi knjižničari" dočekivali su "goste", svoje suučenike, koje su nastavnici dovodili tijekom sata u aktualnu učionicu.

Uz upute i kratko predavanje nastavnika učenici su samostalno istraživali rječnike, leksikone i enciklopedije. Košarica na sredini prostorije sadržavala je kartice s trima pojmovima, koje je trebalo potražiti u primjerenom rječniku ili leksikonu.

Primijećeno je da se učenici zadnjih godina sve manje služe tiskanim rječnicima te se s toga gubi sposobnost snalaženja u abecedi, a informacije "pokupljene" s Interneta često nisu potpuno točne ni precizne. S toga se ovom aktivnošću pokušalo, nadamo se uspješno, potaknuti učenike na ponovno učestalo korištenje rječnika.

U foto-galeriji su neki od plakata koje su učenici izradili prigodom Dana rječnika.

Tekst: Lea Budanko, 1.g
Fotografije: Tihana Tomić, prof., Irena Petrović Vranjković, prof.