SŠ IVANA MEŠTROVIĆA - Poljana 1, 22320 Drniš, tel: (022) 886 114, fax: (022) 886 933, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Podrška učenicima, nastavnicima i roditeljima u suočavanju s traumatičnim događajima

. Objavljeno u Novosti

Suočeni s nedavnim traumatskim događajima u susjednoj državi, možemo se naći u vrtlogu osjećaja s kojima teško izlazimo na kraj. Možda osjećamo žalost, zabrinutost, bespomoćnost pa čak i ljutnju - to su sve normalne reakcije na teške vijesti. Našim učenicima posebno je teško jer mladi još nemaju razvijene strategije suočavanja s traumatičnim vijestima i događajima.

Stoga pozivamo razrednike, nastavnike i roditelje, ali i same učenike da se ovih dana malo više posvete mentalnom zdravlju, kako svojem, tako i mentalnom zdravlju ljudi oko sebe.

Zagrebačko psihološko društvo objavilo je nekoliko preporuka o tome što možemo učiniti za naše učenike, sebe i svoje bližnje kako bismo se svi zajedno lakše nosili s vijestima o tragičnim događajima o kakvim slušamo proteklih dana:

"Ovakve tragedije najčešće utječu na puno širi krug ljudi od "samo" onih direktno uključenih, radi čega nije nimalo neobično ukoliko ste dijete, mlada osoba, roditelj ili učitelj koji živi u Hrvatskoj i danas imate pojačan osjećaj bespomoćnosti i straha. Što je događaj bliže, to je veća vjerojatnost pojavljivanja neke reakcije.

Radi toga želimo podsjetiti što pomaže:

  • Razgovarajte s djecom na način da im u kratkim crtama kažete što se dogodilo, a onda pustite njih da govore o tome kako su i slušajte ih
  • Dozvolite i potaknite, kako sebe, tako i svoje najbliže na sve one načine (samo) podrške koje i inače koristite. Za nekoga je to dugi topli tuš, za nekoga video call s najboljom prijateljicom, za nekoga knjiga, a za nekoga trčanje...
  • Isključite televizore i portale, barem na neko vrijeme, i obratite posebnu pažnju na to što slušaju i na koji se način informiraju djeca i mladi
  • Razgovarajte s djecom i mladima o sadržajima koje o ovom događaju imaju prilike vidjeti na društvenim mrežama, a pogotovo ukoliko kruže slike i video "svjedočanstva", i zaustavite njihovo širenje
  • Učinite nešto blago i nježno za sebe
  • Budite s onima koje volite"

PROGRAMI